Idea założenia Koła wyszła od pracowników Rejonu Lasów Państwowych w Giżycku Henryka Karczewskiego i Piotra Zieńczyka. Za rok założenia Koła należy przyjąć rok 1952. Wówczas to zebrało się 12- stu chętnych, którzy ochrzcili swe koło mianem „Bór”. Był to początkowo luźny związek, bez jakichkolwiek obowiązków ( w sensie prowadzenia działalności gospodarczej) organizujący wspólne polowania. Do dwóch w/w nazwisk należy dodać dalsze – założycieli, a to: Franciszka Adamskiego, Jana Osińskiego, Mariana Hakiela i Bronisława Wimmera. Byli to pracownicy Rejonu Lasów Państwowych i oni to, ze zrozumiałych względów wiedli prym w tej stosunkowo prymitywnej jeszcze społeczności. Koło było typowym na owe czasy kołem leśników. Polowania odbywały się bez żadnych ograniczeń na rozległych terenach leśnych, należących do nadleśnictw: Borki, Giżycko, Przerwanki i Ryn. Jednocześnie specyficzna była atmosfera na tych polowaniach. Wszak uczestnikami byli koledzy po fachu, rozmiłowani w przyrodzie ojczystej oraz szanujący i rozumiejący jej prawa! Zupełnie obce były chciwość i zawiść, a wysokie morale dawało rękojmię doznania wspaniałych, niezapomnianych wrażeń. Koło zmieniło nazwę, mając przez jakiś czas tylko numer. Obecną swą nazwę przybrało w 1959 roku za prezesury kol. Wimmera, który jako pierwszy w historii koła upolował rysia. Tu godzi się dodać jeszcze nazwiska najstarszych, zasłużonych członków koła: Czesława Pampucha, Zygmunta Bojarskiego, Witolda Pylińskiego, Henryka Bujnowskiego, Władysława Roginiewicza.
Historia koła tworzyła się na czterech obwodach tj. Franciszkowo, Miłki, Kruklin, Kuty. Ten ostatni wymieniony za prezesury Kol. Adamskiego Franciszka na obecne Pozezdrze.
Ster władzy w kole do chwili obecnej pełnili : Prezesi : Osiński Jan, Zieńczyk Piotr, Wimer Bronisław, Adamski Franek, Zieńczyk Piotr, obecny Chmielewski Jerzy. Łowczowie : Pampuch Czesław, Rzepkowski Sławomir, Kozak Kazimierz, obecny Staniul Kazimierz. Sekretarze : Wac Zbigniew, Albowicz Jerzy, Rzepkowski Sławomir, Kozak Kazimierz, Pawlikowski Jerzy, Polak Andrzej, obecny Kozak Kazimierz. Skarbnicy : Zieńczyk Piotr, Staniul Janusz, Rosiński Jerzy, Stabiński Mirosław, Jurewicz Barbara, Igras Stanisław, Bujnowski Henryk, obecny Cygler Tadeusz. Podłowczowie : Albowicz Jerzy, Staniul Kazik, obecny Sznajderowicz Wiesław. Lista członków koła była zmienna od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, obecnie mamy ponad osiemdziesięciu myśliwych.
Gospodarka na obwodach wymagała od wszystkich dużego wysiłku, odpłaconego dobrymi stanami zwłaszcza zwierzyny grubej. Uwieńczeniem tej pracy były i są udane polowania. Odstrzał dzika był w początkach istnienia koła na poziomie 50 sztuk do obecnie 178 sztuk rocznie. Sarny od 20 do rekordowo 177 sztuk na początku lat dziewięćdziesiątych. Jeleni zawsze strzelaliśmy mało w latach dziewięćdziesiątych wahało się to od 5 do 10 sztuk następnie był spory spadek i dopiero w ostatnich sezonach ponownie doszliśmy do 10 sztuk. Początek lat dziewięćdziesiątych również obfitowały w dobre wyniki pozyskania łosia średnio około 13 sztuk do rekordowo 18 sztuk w sezonie 92/93. Niestety dawno minęły czasy kiedy strzelano 150 sztuk zajęcy i nawet 1200 sztuk kaczek. Znamiennymi trofeami koła był strzelone cztery rysie w tym dwa przez kol. Wimera. Koło zawsze stało dzikiem i sarną. Rekordowy dzik to 171 kg, po wypatroszeniu, strzelony przez Kol. Jurka Rosińskiego, oczywiście ze złotomedalowym orężem. Później czekaliśmy długo na wyjątkowe sukcesy i dopiero w XXI wieku pozyskano piękne trofea czterech muflonów, ze srebrnomedalowymi slimami Kol. Adama Bojarskiego. Również najpiękniejsza forma wieńca jelenia osiemnastka pozyskana została w 2004 roku przez Kol. Kazimierza Staniula.
Koło również prowadziło wiele prób hodowlanych. Daniela w 1994 i 1997 roku niestety bez powodzenia. W 1997 roku również w zagrodzie mieliśmy cztery muflony w 1998 już sześć. Ta próba częściowo się udała bo po ucieczce z zagrody do roku 2003 rozmnożyły się i naliczyliśmy 19 sztuk. Koniec tej próby był nieudany gdyż stadko się rozpierzchło. Niepowodzeniem zakończyły się wszystkie dotychczasowe próby hodowli bażanta. Na przyrodę i mazurski klimat chyba nie ma silnych. Ciekawe jak zakończy się obecna ambitna próba hodowlana bażantów w naszym kole, za którą trzymamy kciuki.
Ważnym elementem działalności koła poza gospodarowaniem i polowaniem jest tradycja i integracja braci myśliwskiej. Na tej niwie również mamy osiągnięcia, tradycje pięknych bali jubileuszowych, głęboka zapadły w naszej pamięci uroczystości 25-cio i 40-sto lecia, a uwieńczeniem były z pompą obchodzone pięćdziesięciolecie koła w 2002 roku. Uhonorowano nasze koło Sztandarem i Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej. Nasi koledzy również wielokrotnie byli odznaczani : Medale za zasługi dla łowiectwa otrzymali : Adamski Ryszard – brązowy i srebrny, Chmielewski Jurek – brązowy, srebrny i złoty, Bojarski Adam – brązowy, Cygler Tadeusz– brązowy, Kozak Kazimierz – brązowy, srebrny i złoty, Kryński Tadeusz – brązowy, srebrny, złoty i złom, Mikłasz Ryszard– brązowy, Młyniec Bartłomiej – brązowy, Pampuch Czesław – brązowy, srebrny i złoty, Pyliński Witold – brązowy, Rosiński Jerzy – brązowy i srebrny, Staniul Kazimierz – brązowy i srebrny, Sznajderowicz Wiesiek – brązowy i srebrny, Zieńczyk Piotr – brązowy i srebrny, Rapnik Eugeniusz – brązowy, Bujnowski Henryk – brązowy, Matysiuk Piotr – brązowy, Smerdel Tadeusz – brązowy. Największą imprezę zorganizowaliśmy z okazji obchodów naszej 60-cio letniej historii. Do tradycji należą już od wielu lat takie coroczne imprezy jak Obchody Hubertowskie i Bal Zakończenia Sezonu Łowieckiego.
Znamiennym etapem w życiu koła było wybudowanie w 1972 roku, wspólnie z innymi kołami zrzeszonymi w Powiatowej Radzie Łowieckiej w Giżycku strzelnicy myśliwskiej. Rozpoczęło to etap rozwoju strzelectwa w regionie i naszym kole. Największe sukcesy naszych członków to : zwycięstwo naszej drużyny w składzie: Bojarski Adam, Rosiński Jerzy i Zych Arkadiusz na zawodach okręgowych w 1999 roku i udział w krajowych zawodach strzeleckich PZŁ. W 2000 roku. Kolega Adam Bojarski został indywidualnym zwycięzcą klasy powszechnej na sezon 2000/2001 i reprezentował nasz okręg na Krajowych Mistrzostwach PZŁ w Gdańsku. Koledzy Adam Bojarski i duet ojciec Jerzy z synem Andrzejem Rosińskim zwyciężyli w prestiżowych Zawodach Strzeleckich Leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku z okazji Osiemdziesięciolecia Lasów Państwowych w czerwcu 2004 roku. Po drodze było jeszcze wiele innych sukcesów naszych strzelców łącznie z piątym miejscem Kol Bojarskiego w klasie mistrzowskiej Okręgu Suwalskiego PZŁ w 2006 roku.